Bursa’da ulusal robot yarışması başladı

Yapay zekâ, otonom robotlar, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi dijital teknolojiler hayatın her alanında yaygınlaşırken eğitim kurumları da bu teknolojilerle ilgili önemli etkinliklere imza atıyor.

DİĞER 20.05.2024, 23:56
Bursa’da ulusal robot yarışması başladı

Bu konuda öncü olan ve ulusal çapta önemli bir yere sahip olan Özel Bursa Kültür Okulları tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen, ulusal robot yarışması “Robolution’24” ülke çapından katılımcılarla başladı.

Özel Bursa Kültür Okulları Bademli Kampusu’nda düzenlenen Robolution’24 Robot Yarışması'nın açılış törenine Mudanya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Ali Dursun, Özel Bursa Kültür Okulları Kurucu Ortakları Zafer Bulut ve Yıldırım Bey Sırakaya ile Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen yarışma ekipleri aileleri ile katıldı.

Büyük ilgi gören yarışmanın açılış konuşmasını yapan Yıldırım Bey Sırakaya, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak yapay zekâ, otonom robotlar, büyük veri ve nesnelerin interneti gibi dijital teknolojilerin hayatı dönüştürdüğünü belirtti.

Yıldırım Bey Sırakaya, “Ülkemiz, önceki sanayi devrimlerini kaçırmış ve bu nedenle ekonomik gelişmişlik farkı artmıştır. Ülkemizin, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi doğrultusunda dijitalleşme ile katma değeri ve rekabet gücü yüksek bir yapıya kavuşması gerekmektedir. Bu yüzden de tüm kurum ve kuruluşlar dijital teknolojiler konusunda çalışmalar yapmalıdır. Bu alanda da öncülük etme görevi eğitim kurumlarına düşüyor.” diye konuştu.

Özel Bursa Kültür Okulları olarak nitelikli eğitim sistemi ile 2002 yılından bu yana Bursa ve Türkiye’nin kalkınmasına katkıda bulunacak öğrenciler yetiştirdiklerini ifade eden Yıldırım Bey Sırakaya, “2010 yılından itibaren de okullarımızda kodlama, algoritmik düşünce, 3D tasarım ve robotik uygulamalar sürecini başlattık. Öğrencilerimizi teknoloji tüketen değil teknoloji üreten nesiller olarak yetiştirmek için önemli çalışmalar gerçekleştirdik.” şeklinde konuştu.

Pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kalınsa da 2018 ve 2019 yıllarında ulusal çapta düzenlenen Robolution yarışmaları ile Türkiye’nin çeşitli illerinden öğrencileri bir araya getirdiklerini vurgulayan Yıldırım Bey Sırakaya, “Bu yıl da yarışmamızda öğrenciler elektronik, mekanik, robotik kodlama ve yazılım geliştirme konusundaki hünerlerini sergileyecekler. Mini Sumo, Arazi, Temel Çizgi İzleyen ve Robolution Junior Serbest kategorilerinde toplam 145 bin TL ödüllü Robolution’24 Yarışması’nda katılımcılar kadar bizler de heyecanlıyız. Tüm katılımcılara başarılar diliyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.Açılış programında Teknoloji Editörü Furkan Karaca ise, VR sanal gerçeklik gözlüğü ile bir sunum gerçekleştirdi. Teknolojinin artık en ufak cihazlara kadar indirgendiğini söyleyen Furkan Karaca, VR sanal gerçeklik gözlüğünün gelecekte eğitim sisteminin temel araçlarından biri olabileceğini ifade etti. VR sanal gerçeklik gözlüğü ile yapılan işlemler hakkında da bilgiler veren Furkan Karaca, canlı bir şekilde uygulamaları izleyenlere aktardı.

Özel Bursa Kültür Okulları 3. Ulusal Robot Yarışması Robolution'24’ün ilk gününde Mini Sumo ve Temel Çizgi İzleyen yarışmaları gerçekleştirildi.

Yorumlar (0)
35°
açık