"Ders başarısı kadar sosyal gelişim de önemli"

Eğitimde sadece ders başarısına odaklanmanın doğru olmadığını ve ezberci anlayıştan kaçınılması gerektiğini belirten Almeda Okulları Genel Müdürü, eğitimci Taylan Ocak, “Okul hayatında başarılı olmak için sosyal gelişim de önemli. Bu yüzden akademik başarıyla beraber; özgüven, sorun çözme, risk alma, karar verme ve kendini ifade etme gibi olgular da öğrencilere aşılanmalı” dedi. Ocak, eğitimde öğrencilerin sosyal ve akademik gelişimini destekleyen yenilikçi yaklaşımlar uygulanılması gerektiğini ifade etti.

EĞİTİM REHBERİ 11.11.2021, 13:20
"Ders başarısı kadar sosyal gelişim de önemli"

Alpiş Holding bünyesinde faaliyet gösteren Almeda Okulları’nın Genel Müdürü, eğitimci Taylan Ocak, eğitim ve öğretime ilişkin çalışmaları hakkında bilgi verirken, velilere de önerilere bulundu. Ocak, “Bireysel farklılıklar ile ihtiyaçların önemsendiği bir ortamda üretken, yaratıcı, sorumluluk sahibi, bilimsel düşünceyi ön planda tutan ve sevgi dolu bireyler yetiştirmek hedefiyle çalışıyoruz” dedi.

Eğitim-öğretimin bilgi aktarımı ile birlikte aynı zamanda bir duygu aktarımı da olduğunu söyleyen Taylan Ocak, “Okulda sadece matematik-fen ya da sosyal bilgiler gibi bilimsel bilgiler değil arkadaşlık, paylaşma, büyükler ve küçüklerle iletişim gibi daha birçok sosyal davranışlarla ilgili tecrübeler de kazandırılmalı” şeklinde konuştu.

“YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR GELİŞTİRMEKTEYİZ”

Açıklamasında, iyi bir üniversite kazanmada, ilk-orta ve lise eğitiminin rolüne de değinen Taylan Ocak, şunları söyledi:

“Anaokulu ve ilkokulda başlayan eğitim süreci öğrencilerde akademik başarıyla beraber; özgüven, sorun çözme, risk alma, karar verme, kendini ifade etme gibi olguları da geliştirdiğimiz bir dönem. Bu dönemin edinimleri geleceğini şekillendiren çocuklarımızın yolunu açacak. İlerleyen süreçte; ortaokul ve lisede akademik gelişimleri, dil edinimleri tercihlerini belirleyecek. Eğitim öğretim programlarımızla ortaokul öğrencilerimizin sosyal ve akademik gelişimini destekleyen yenilikçi yaklaşımlar geliştirmekteyiz. Ezber bilgiden çok; yaşamın içinden, bilgi ve becerilerin bir arada bulunduğu öğrenme yaşantıları oluşturmaktayız. Bugün ilkokula başlayan bir öğrenci şimdiki şartlarda on iki yıl sonra mezun olup yüksek öğretime geçecek. Bu yüzden gelecek projeksiyonu açık, dünyanın, ülkemizin, bireylerin istek ve beklentilerinin de takibinde olarak çalışıyoruz.”

Z Kuşağının eğitimi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Ocak, “Z Kuşağı, bilginin hemen erişilebilir olduğu ve sosyal medyanın giderek her yerde bulunduğu, teknolojik yeniliklerin doruk noktasına ulaştığı bir dünyada doğdu. Pandemi sürecinde bunun kolaylığını çokça yaşadılar, en kolay uyum sağlayanlar öğrenciler oldu. Z kuşağı çocukları, dünyadaki işgücünün yüzde 20’sini oluşturmaktadır. Birkaç yıl içinde, bu nesil pratik olarak dünyayı ele geçirecek. Yakın gelecekte lider ve yönetici pozisyonlarında onlar olacak. Onların yanında olmak, onları geleceğe çağın gerekleriyle hazırlamak, buna göre programlar sunabilmek bizim görevimiz. Almeda Okulları olarak bu konuda da iddialıyız” dedi.

OKUL TERCİHİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bursa’da uzun yıllar çeşitli özel öğretim kurumlarında öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulunduğunu belirten Almeda Okulları Genel Müdürü Taylan Ocak, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında faaliyete başlayan Almeda Okulları’nın Kampüsünde anasınıfından 12. sınıfa kadar geniş bir yelpazede eğitim-öğretim faaliyeti sürdürdüklerini söyledi. Kapalı spor salonu, yüzme havuzu, biri 600 kişilik olmak üzere iki ayrı konferans salonu, 3 ayrı yemekhane ve 20 kişilik 60’tan fazla derslikle öğrencilere gerçek bir kampüs deneyimi sunduklarını vurgulayan Ocak, Almeda’da eğitim-öğretim faaliyetlerini alanında uzman bir kadro ile gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Pandemi döneminde temizlikten güvenlik konusuna kadar her alanda titizlikle çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Ocak, özel okul tercihlerinde velilerin, doğru bir akademik kadro ile yeterli fiziki şartlarda bir eğitim-öğretim ortamı sunulduğundan emin olmalarının önemli olduğunu ifade etti.

Yorumlar (0)
35°
açık