Şahinkaya'dan Girişimcilik Zirvesi'ne

Kurduğu BGNmobi şirketindeki yazılım projeleriyle genç yaşında uluslararası bir başarı yakalayan, Şahinkaya Koleji'nin eski öğrencilerinden Burak Göncü, yıllar sonra yuvaya bir girişimci olarak döndü.

LİSE 07.03.2020, 22:18 16.04.2020, 04:04
Şahinkaya'dan Girişimcilik Zirvesi'ne

Başarılı ve özgün yazılım projeleri ile mobil yazılım sektöründe toplam 45 ülkede 50 milyon mobil kullanıcıya hitap eden BGNmobi CEO’su Burak Göncü, Şahinkaya 5.Girişimcilik Zirvesi’nde etkileyici girişimcilik hikâyesini öğrencilerle paylaştı. Academy 1418 Kampüsü’nde Koçluk Koordinatörü Ragıp Yaşar’ın moderatörlüğünü üstlendiği zirvede genç yaşında elde ettiği başarıyı öğrencilerle paylaşan Göncü, yazılım çalışmalarına lisede başladığını anlatırken, üniversite ikinci sınıfta General Mobile bedava bonus firması tarafından gelen teklif ile AR-GE ekip lideri olarak profesyonel çalışma hayatına başladığını ifade etti. 2009 yılından itibaren kendi yazılımlarını geliştirmeye devam eden ve 2016’da İstanbul’da kendi şirketi BGNmobi’yi kuran Göncü, bugün global ölçekte milyonlarca mobil kullanıcıya ulaştıklarını söyledi.

“BAŞARISIZ OLMADAN, BAŞARI HİKÂYESİ ÇIKMAZ”

Bir girişimde başarısız olmaktan korkmamak gerektiğini belirten Şahinkayalı eski öğrenci, ‘Biz düzenli olarak başarısızlıklar yaşıyoruz. Önemli olan yapılan hataların nitelikli olması. Başarısız olmadan, bir başarı hikâyesi ortaya çıkamaz. Başarısızlıklar bir yenilgi değildir, pes ettiğiniz zaman yenilgi sayılır’ dedi.

“BOYUNUZDAN BÜYÜK İŞLERE KALKIŞIN”

İmkânsızlıkların daha büyük imkânlar için bir kapı olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Göncü, ‘Boyunuzdan büyük işlere kalkışmazsanız asla büyüyemezsiniz’ dedi. Öğrencilere büyük düşünmelerini tavsiye Casino siteleri eden Göncü, ülkemizde markaların yerel ölçekten çıkıp global ölçeğe işlerini taşımaları gerektiğine dikkat çekti. Gelecekte çok farklı mesleklerin ortaya çıkacağını anlatan Göncü, vadesi dolan bir işe, mesleğe yatırım yapmak yerine bir sonraki yarışa çok iyi bir şekilde hazırlanmak gerektiğini dile getirdi. Gelecekte kuantum bilgisayarların konuşulacağını açıklayan Göncü, ülkemizin şimdiden bu konuya yatırım yapması gerektiğini belirtti.

KENDİ OKULUNDA İLHAM OLDU

Öğrencilerin büyük bir merakla dinlediği Burak Göncü, etkileyici girişimcilik öyküsüyle, bir zamanlar aynı sıralardan geçtiği Şahinkayalı arkadaşlarına ilham oldu. Büyük alkış alan söyleşinin sonunda Academy 1418 Müdürü Hakan İdin, eski öğrencisi Göncü ile gurur duyduklarını ifade ederek, kendisini gönülden kutladı. İdin, bu güzel günün anısına Göncü’ye teşekkür ederek plaket takdim etti.   

Yorumlar (0)
26°
açık